KIM JEST BROKER

Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna upoważniona przez Ubezpieczonego do stałego bądź doraźnego dokonywania w jego imieniu czynności prawnych lub faktycznych, związanych z zawieraniem lub doprowadzaniem do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę posiadane przez mnie pełnomocnictwa do ubezpieczenia ponad 200 turbin, cena Państwa ubezpieczenia będzie atrakcyjna, a przedstawione warunki najlepsze z możliwych (hurt). Jednocześnie zapraszam Państwa do przystąpienia do prowadzonego przeze mnie Klubu Sympatyków Wiatraków, (przystąp bez żadnych kosztów) którego głownym celem jest wynegocjowanie dla Klubowiczów najniższych z możliwych cen i warunków ubezpieczenia wiatraków w jednym lub kilku zakładach ubezpieczeń.

Posiadam wykupioną polisę OC na 1,875 mln €.

 

CZY WARTO KORZYSTAĆ Z POŚREDNICYWA BROKERA?

Dzięki swojej specjalizacji i doświadczeniu broker ubezpieczeniowy posiada  szeroką wiedzę na temat ubezpieczeń i znajomość rynku. Pozwala to na:

  • obniżenie kosztów ubezpieczenia poprzez dostosowanie polisy do faktycznych potrzeb,
  • zaoszczędzenie czasu Twojego i Twoich pracowników,
  • uniknięcie zagrożeń związanych z zawiłością warunków ubezpieczenia.

Dodatkowym plusem jest fakt, iż usługi brokera nie wiążą się z dodatkowymi kosztami i ponosi on pełną odpowiedzialność za swoje doradztwo.

 

JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY AGENTEM UBEZPIECZENIOWYM A BROKEREM?

W przeciwieństwie do agentów ubezpieczeniowych, którzy działają w imieniu ubezpieczyciela, broker nie reprezentuje żadnego z ubezpieczycieli, a wyłącznie swojego klienta. Jako niezależny pośrednik, broker reprezentuje wyłącznie interesy klienta i przygotowuje program ubezpieczeniowy specjalnie dostosowany do jego potrzeb.

 

JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY MULTIAGENCJĄ A BROKEREM?

Rola multiagencji i brokera ubezpieczeniowego są często ze sobą mylone. Wprawdzie i jeden i drugi pośrednik może zaoferować klientowi oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, ale w przypadku multiagencji najczęściej sprowadza się to do porównania ofert cenowych.

Natomiast broker ubezpieczeniowy jest tym, który kreuje warunki umowy, negocjuje z towarzystwem warunki ubezpieczenia. Nie oferuje jedynie pakietowego zakresu świadczeń! Jego usługi są dla klienta bezpłatne, ponieważ broker ubezpieczeniowy otrzymuje wynagrodzenie w postaci kurtażu brokerskiego, które jest mu wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

 

ILE KOSZTUJE POŚREDNICTWO BROKERA UBEZPIECZENIOWEGO?

Nic. To znaczy, że Ty nic nie płacisz ponad to ile i tak musiałbyś zapłacić Ubezpieczycielowi za jego produkt. W cenę każdego ubezpieczenia wliczone są koszty pozyskania klienta, które niestety nie znikają nawet wtedy, gdy klient zgłasza się sam.

Koszty serwisu brokerskiego zgodnie z prawem poddawane są rozliczeniom z ubezpieczycielami (prowizja) i nie obciążają bezpośrednio klientów brokera.

W odróżnieniu od prowizji agencyjnych wynagrodzenie brokerów jest prawie jednolite we wszystkich Towarzystwach. Wybór ubezpieczyciela nie wpływa, więc na honorarium Brokera.

 

CO OZNACZA SŁOWO "KURTAŻ"?

Kurtaż to wynagrodzenie, prowizja, którą otrzymuje makler za pośredniczenie w transakcjach giełdowych lub broker przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych z tytułu uplasowania danego ryzyka w określonym zakładzie ubezpieczeń. Prowizję płaci wówczas brokerowi ubezpieczyciel jako ustalony procent składki.

 

SKĄD WIEM, ŻE PROPOZYCJA BROKERA BĘDZIE NAJLEPSZA DLA MNIE A NIE DLA NIEGO?

Do każdej rekomendacji przekazywanej klientowi dołączane jest uzasadnienie.

Jednocześnie wynagrodzenia brokerów są transparentne - oznacza to, że klient może zażądać wglądu w szczegóły umowy zawartej z ubezpieczycielem.

 

CZY KORZYSTANIE Z POŚREDNICTWA BROKERA JEST DLA MNIE BEZPIECZNE?

Broker podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (zawodowej) z tytułu wykonywania działalności brokerskiej.

Składki ubezpieczeniowe przyjęte przez brokera ubezpieczeniowego od Ubezpieczającego traktowane są, jako wpłacone do zakładu ubezpieczeń (co wpływa na ważność zawartej umowy ubezpieczenia), z kolei świadczenia z umowy ubezpieczenia wypłacone bezpośrednio brokerowi ubezpieczeniowemu nie uznaje się za wypłacone uprawnionemu z umowy ubezpieczenia (do czasu ich faktycznego otrzymania przez uprawnionego).

 

JAKIE PRZEPISY REGULUJĄ DZIALALNOŚĆ BROKERÓW?

Działalność brokerską regulują przepisy ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym z dnia 22.05.2003r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. Nr 124, poz. 1154 z późn. zm.)